Ikona - powrót do strony głównej / Projekty Unijne / Erasmus+

Erasmus+ „Zmienia życie, otwiera umysły”

W dniach 8 listopada do 6 grudnia 2015 roku jedenastoosobowa grupa młodzieży z Zespołu Szkół Powiatowych w Czerwinie w ramach projektu unijnego Erasmus+ przebywała na praktykach w Granadzie, mieście położonym w południowej części Hiszpanii, w regionie Andaluzja. Uczniami opiekowali się nauczyciele Justyna Kępa i Andrzej Mrozek. Uczniowie przez cztery tygodnie odbywali praktyki w gospodarstwach rolnych zrzeszonych w Stowarzyszenia Producentów Żywności Ekologicznej znajdujących się na obrzeżach miasta Granada. Poranne zajęcia praktyczne odbywane  głównie w szklarniach mijały szybko, a popołudniami młodzież miała czas wolny, który w większości przeznaczony był na zwiedzanie miasta i jego zabytków. Przewodniczki z projektu wiele opowiadały o historii  i kulturze miasta i jego mieszkańców.

Granada to miasto, w którym zakocha się każdy, kto znajdzie się w nim po raz pierwszy. Jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w Europie jest kompleks pałacowy muzułmańskiej dynastii Nasrydów – Alhambra wraz z położonymi obok arabskimi ogrodami w letniej rezydencji arabskich władców Generalife oraz dzielnicą Albacin wpisanych na listę dziedzictwa światowego Unesco. Od murów Alhambry i Generalife dzielą zaledwie metry do usytuowanej na wzgórzu dzielnicy arabskiej Albacin. To wspaniały labirynt wąskich uliczek przeplatanych pachnącym jaśminem, ogrodami oraz placami i punktami widokowymi. Inną wartą uwagi dzielnicą Granady jest Barrio del Sacramonte. Związana z kulturą cyganów andaluzyjskich Gitanos oraz ich sztuką tańca i śpiewu flamenco, którą po dzień dzisiejszy pielęgnują w charakterystycznych budowlach zwanych jaskiniami. Zdobycie miasta przez chrześcijan w 1492 roku zaowocowało stworzeniem w Granadzie wielkiej świątyni katolickiej  na miejscu dawnego, głównego meczetu. Mowa o wspaniałej renesansowo – barokowej katedrze, która mimo swoich olbrzymich rozmiarów (115 na 67 metrów) ukryta jest w gęstej zabudowie centrum. Wielkie wrażenie robi jej główna kaplica zwana królewską – Capilla Real.

Oprócz Granady uczniowie wraz z opiekunami w weekendy odwiedzili jeszcze inne miasta regionu Andaluzja: Malagę, Sevillę i Kordobę, których piękno i bogata historia urzekła wszystkich. Jedynym mankamentem według nich było to, że nie udało im się zobaczyć prawdziwej corridy, a na to czekali najbardziej. Mimo tego z praktyk w Hiszpanii są bardzo zadowoleni.

Po powrocie w rozmowie z rówieśnikami stwierdzili:
Bartek klasa IV Technikum Agrobiznesu: „W Hiszpanii podobały mi się krajobrazy, klimat, życzliwość innych ludzi. Warto uczestniczyć w praktykach  bo można zdobyć doświadczenie zawodowe i  zobaczyć, jak pracują ludzie za granicą”.

Mateusz klasa II Technikum Agrobiznesu: „Wyjazd z programu Erasmus zaliczam do najbardziej udanych. Spotkałem się z dużą życzliwością ludzi mieszkających  w Granadzie. Poznałem kulturę i tradycję Hiszpanów, zobaczyłem wiele interesujących miejsc”.

Natalia klasa III Technikum Agrobiznesu: „Erasmusa warto polecić każdemu. Nauczył nas samodzielności  i otwartości na ludzi. Po prostu jest to niezwykła przygoda, którą warto przeżyć”.

Reszta uczniów wypowiadała się z podobnym entuzjazmem. Dla nauczycieli ważne zaś było, że wrócili zdrowi, opaleni i naładowani pozytywną energią, którą mamy nadzieję wykorzystają na zajęciach edukacyjnych. Wyjazd do Grenady to była niepowtarzalna okazja na sprawdzenie się w samodzielnym dorosłym życiu, na poznanie kultury i obyczajów mieszkańców Hiszpanii, poznanie języka i mentalności ludzi tam mieszkających, zdobycia doświadczenia pracy za granicą i przywiezienia ze sobą bagażu wrażeń i doświadczeń, co na pewno zaprocentuje w przyszłość.