/ Aktualności / Dziesiąta odsłona Narodowego Czytania w ZSP im. Papieża Jana Pawła II w Czerwinie
2021-09-10

Zespół Szkół Powiatowych im. Papieża Jana Pawła II i Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwinie już po raz kolejny wspólnie włączyli się w akcję Narodowego Czytania.

Głównym celem Narodowego Czytania jest promocja czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury oraz wzmacnianie kulturowej i narodowej wspólnoty Polaków poprzez dobór kanonicznych utworów oraz ich prezentację w atrakcyjnej oprawie artystycznej.

Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkaliśmy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. Utwór ten niesie za sobą uniwersalne przesłanie moralne – należy potępiać zło. W Moralności pani Dulskiej można odnaleźć komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci oraz wyczucie języka.

W tym roku zaproszenie do wspólnego czytania przyjęli:

Dyrektor Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych – Pani Magdalena Pietras

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Czerwinie – Pani Mariola Zalewska

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Czerwinie – Pani Edyta Rybaczyk-Damiańska

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Piskach – Pani Agata Łada

Dyrektor Dziennego Domu Senior + Pani Monika Mierzejewska wraz z przedstawicielkami Domu Senior + Paniami: Marią Jakubiak i Ireną Niemirą

Sekretarz Gminy Czerwin – Pan Tadeusz Tyszka

Przewodniczący Rady Gminy Czerwin – Pan Krzysztof Tyszka

Dyrektor PPP w Czerwinie – Pan Wojciech Dobkowski

Ponadto gościliśmy uczniów klas ósmych wraz z wychowawcami ze szkół podstawowych z terenu Gminy Czerwin.

W role bohaterów tragifarsy wcielili się:

Pani Dulska – Pani Irena Niemira

Pan Dulski – Pan Krzysztof Tyszka

Zbyszko Dulski- Pan Tadeusz Tyszka

Hesia – Pani Edyta Rybaczyk-Damiańska

Mela – Pani Magdalena Pietras

Juliasiewiczowa – Pani Maria Jakubiak

Lokatorka – Pani Ewelina Kulesza

Hanka – Pani Ewelina Kulesza

Didaskalia przeczytała Pani Justyna Jabłonka i Pani Emilia Byler

Tegoroczne Narodowe Czytanie uwieńczył koncert pana Adama Wołosza. Pan Adam to znany muzyk, gitarzysta i wokalista. Przyjechał do nas wraz z wokalistką – Panią Moniką Gorzelany. Utwory, które wspólnie wykonali przepięknie wkomponowały się w uroczystość.

Tegoroczna akcja Narodowego Czytania w ZSP w Czerwinie jest dowodem na to, że literatura i muzyka łączą pokolenia.