logo Zespółu Szkół Powiatowych im. Papieża Jana Pawła II w Czerwinie
/ Aktualności / Lekcja historii
2018-12-20

Lekcja historii

Zespół Szkół Powiatowych w Czerwinie w czwartek 13 grudnia gościł w swojej siedzibie niezwykłych gości, byli to pracownicy ostrołęckiego Muzeum Żołnierzy Wyklętych na czele z dyrektorem muzeum panem Jackiem Karczewskim. Tematem spotkania była pogadanka wygłoszona przez panią Jolantą Żubrowską nt. pani Marii Scheur i jej rodziny. Maria Szcheur to urodzona w Gucinie- niedaleko Czerwina, działaczka społeczna. Pani Jolanta w ciekawy sposób przybliżyła młodzieży cztery pokoleniach tej rodziny: od Jana Scheura, weterana wojny francusko-niemieckiej   z 1876 r., który osiedlił się w Polsce i pokochał ją jak swą drugą ojczyznę, i jego żony Marii z Włodarkiewiczów, poprzez losy pięciorga ich dzieci: Edmunda, Marii, Ireny, Antoniego i Janiny, losy Tadeusza Scheura, syna Edmunda, oficera poległego w bitwie nad Bzurą, aż po postać Jerzego Scheura (syna Tadeusza) – działacza opozycji    w czasach PRL, prezesa Fundacji „Polska się upomni”, zaangażowanego     w przywracanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych.
Niedawna rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę skłania do przypominania postaci, które o nią walczyły. Zwłaszcza, że Ostrołęka i powiat ostrołęcki podczas I wojny światowej doznały katastrofalnych w  skutkach zniszczeń. Szczególnie wspomnieć należy Marię Scheur, wyjątkową kobietę, matkę, działaczkę społeczną, aktywnie zaangażowaną w pracę na rzecz odbudowy Ostrołęki po I wojnie światowej. Maria Scheur została w 1923 r. odznaczona Srebrnym Krzyżem za zasługi na polu „podniesienia drobnego rolnictwa i pracy społecznej”.
Młodzież z zaciekawieniem wysłuchała wykładu. Mamy nadzieję, że wizyta pracowników Muzeum Żołnierzy Wyklętych nie była ostatnią w naszej szkole.

Zespół Szkół Powiatowych
im. Papieża Jana Pawła II
w Czerwinie

ul. Piastowska 23 A
07-407 Czerwin

tel/fax : (29) 761 45 15

NIP: 759-10-24-213
REGON: 000781279

© Zespół Szkół Powiatowych
w Czerwinie 2019.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wykonanie: dobrepiksele.eu