logo Zespółu Szkół Powiatowych im. Papieża Jana Pawła II w Czerwinie

/ Aktualności / Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania w ZSP w Czerwinie
2023-09-11

Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania w ZSP w Czerwinie

Jak co roku ZSP im. Papieża Jana Pawła II w Czerwinie we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną oraz przedstawicielami Gminy Czerwin zorganizował akcję Narodowego Czytania.

Lekturą tegorocznej odsłony Narodowego Czytania było Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej. Książka ta jest napisana barwnym językiem, nie pozbawionym patriotycznego przesłania.

11 września 2023r. na spotkanie z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami z powieści Orzeszkowej przybyli dostojni goście. Wśród nich byli przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Warszawie na czele z panem Michałem Giersem – Dyrektorem Delegatury w Ostrołęce, Starostwa Powiatowego w Ostrołęce na czele z panem wicestarostą Krzysztofem Parzychowskim, przedstawiciele Sejmu RP, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego z Delegaturą w Ostrołęce, Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie z Delegaturą w Ostrołęce, Gminy Czerwin, Dziennego Domu Senior + w Czerwinie, Zespołu Szkół Powiatowych w Goworowie, Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Czerwinie, gospodarz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Czerwinie – ks. Kazimierz Wołpiuk oraz mieszkańcy gminy Czerwin.

Pani Dyrektor GBP w Czerwinie – Katarzyna Kossakowska – przywitała wszystkich gości i pięknie opowiedziała o idei akcji Narodowego Czytania. Następnie Pani Justyna Jabłonka Dyrektor ZSP im. Papieża Jana Pawła II w Czerwinie przeczytała list okolicznościowy od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, skierowany do wszystkich włączających się w Akcję Narodowego Czytania, zachęcając tym samym do wspólnej lektury.

Kolejny raz organizowana przez ZSP w Czerwinie oraz GBP w Czerwinie Akcja Narodowego Czytania połączyła pokolenia „przy polskim stole”. Na nowo odkryliśmy atmosferę dzieła Elizy Orzeszkowej, wspominaliśmy piękną nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnieliśmy ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego. Tegoroczna lektura Narodowego Czytania cieszyła się popularnością i uznaniem wszystkich pokoleń czytelników.

Zespół Szkół Powiatowych
im. Papieża Jana Pawła II
w Czerwinie

ul. Piastowska 23 A
07-407 Czerwin

tel/fax : (29) 761 45 15

NIP: 759-10-24-213
REGON: 000781279

© Zespół Szkół Powiatowych
w Czerwinie 2024.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wykonanie: dobrepiksele.eu