/ Aktualności / Obchody Święta Niepodległości
2018-11-14

Obchody Święta Niepodległości

11 listopada 2018r., w setną rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę społeczność szkolna wraz z pocztem sztandarowym Zespołu Szkół Powiatowych im. Papieża Jana Pawła II wzięła udział w uroczystościach związanych z obchodami Dnia Niepodległości, które odbyły się w gminie Czerwin. Obchody tej wyjątkowej Rocznicy rozpoczęły się Mszą świętą w kościele parafialnym p.w. Trójcy Przenajświętszej w Czerwinie. Po modlitwie wszyscy przemaszerowali pod pomnik poświęcony „Żołnierzom Piątego Pułku Strzelców Konnych im. Hetmana Stefana Czarnieckiego”, znajdującym się na Placu Tysiąclecia. Tu  z udziałem Orkiestry Dętej OSP w Ostrołęce został odśpiewany hymn państwowy. W dalszej części uroczystości zostały złożone kwiaty pod pomnikiem przez przedstawicieli poszczególnych grup społecznych znajdujących się na terenie gminy Czerwin. Następnie obchody Święta Niepodległości  miały miejsce na cmentarzu parafialnym. Na grobie  śp. Marii Schuer została odsłonięta i poświęcona tablica. Tablicę ufundował wójt gminy Czerwin p. Ryszard Gocłowski. Przy odsłonięciu tablicy obecna była praprawnuczka pani Marii. Poświecenia tablicy dokonał ksiądz proboszcz Kazimierz Wołpiuk. Następnie poczty sztandarowe oraz pozostali uczestnicy uroczystości przemieścili się pod Krzyż Katyński oraz Grób Nieznanego Żołnierza. W tych miejscach zostały złożone kwiaty  i zapalono znicze. W uroczystości uczestniczył 95- letni „żołnierz wyklęty” pan major Antoni Zienkiewicz ps. „Cichy”. Inicjatorem uroczystości na cmentarzu był pan Zbigniew Gołąbek – Prezes Stowarzyszenia Ziemi Ostrołęckiej im. kpt. Aleksandra Bednarczyka „Adama”  w Ostrołęce.

Warto wiedzieć kim była Maria Scheur:

O Marii Scheur wiemy, że była córką Zofii z Linowskich i Łukasza Włodarkiewicza. Jej dziad – Aleksander Linowski – był Kasztelanem Krakowskim, który przyjmował przysięgę Tadeusza Kościuszki na Rynku Krakowskim, był też posłem na Sejm Czteroletni. Władze carskie pozbawiły rodzinę Linowskich majątku za udział w Powstaniu Listopadowym. Mąż Pani Marii – pochodzący z Alzacji Jan Scheur – Polskę pokochał jak własną ojczyznę. Sama Maria Scheur aktywnie włączyła się do pracy na rzecz odradzającej się Polski. „Za zasługi na polu podniesienia drobnego rolnictwa i pracy społecznej” Prezydent II RP odznaczył ją Srebrnym Krzyżem Zasługi. Z domu rodzinnego wyniosła umiłowanie ojczyzny i w takim samym duchu wychowywała swoje dzieci. Jej syn – Antoni Scheur – podchorąży, dowódca  I Dywizjonu Szkolno-Lotniczego w Dęblinie, był jednym z pierwszych polskich pilotów. Zmarł w 1920 r. na skutek odniesionych ran w wyniku katastrofy samolotu, którym dokonywał ćwiczebnego lotu. Drugi syn – Edmund Scheur – zmarł śmiercią tragiczną w 1932 r. Natomiast jego syn Tadeusz stracił życie w bitwie nad Bzurą 16 września 1939 r. walcząc w szeregach XXV Dywizji Armii Poznań gen. Kutrzeby. W czasie okupacji Maria Scheur straciła jedną z trzech swoich córek. Sama zmarła w Czerwinie 23 października 1942 r.,   w wieku 85 lat.