/ Aktualności / II EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU WIEDZY O PRAWIE WYBORCZYM „WYBIERAM WYBORY” – WYBORY SAMORZĄDOWE
2017-11-11

Dnia 9 listopada 2017 roku uczniowie ZSP w Czerwinie przystąpili do II EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU WIEDZY O PRAWIE WYBORCZYM „WYBIERAM WYBORY” – WYBORY SAMORZĄDOWE .
Konkurs organizowany przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze, był skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat prawa wyborczego – w szczególności dotyczącego wyborów samorządowych, propagowanie idei udziału w tych wyborach oraz świadomego uczestnictwa w procesie wyborczym.
Uczestnicy Konkursu rozwiązywali test wyboru, składający się z 25 pytań. Czas trwania etapu szkolnego wynosił 40 minut.
Wyniki etapu szkolnego ogłoszone zostaną 16 listopada 2017roku.
Uczniowie, którzy zakwalifikują się do etapu wojewódzkiego, będą pisali pracę na jeden z trzech tematów: „Istota i funkcje samorządu terytorialnego, a system wyborczy (większościowy, czy proporcjonalny)”, „Wybory do organów samorządu terytorialnego w II Rzeczypospolitej” lub „Udział władzy sądowniczej w organizacji i przeprowadzaniu wyborów do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wyborów wójtów (burmistrzów, prezydentów miast)”. Rozstrzygnięcie drugiego etapu konkursu nastąpi do 15 lutego 2018.
W trzecim, ogólnopolskim etapie Konkursu najlepsi uczniowie z całej Polski spotkają się15 marca 2018 roku w Warszawie z Państwową Komisją Wyborczą i będą odpowiadać na trzy losowo wybrane pytania – podobnie jak w etapie szkolnym przygotowane na podstawie działów I, II oraz VII-IX Kodeksu wyborczego.