logo Zespółu Szkół Powiatowych im. Papieża Jana Pawła II w Czerwinie
/ Aktualności / Narodowe Czytanie 2019
2019-09-21

Narodowe Czytanie 2019

Już po raz ósmy w ramach akcji Narodowego Czytania w całej Polsce czytano wybitne utwory należące do kanonu naszej literatury. Lekturą 8. edycji Narodowego Czytania  było osiem nowel. Cechą wspólną tych tekstów jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Na mocy decyzji pary prezydenckiej w tym roku czytaliśmy nowele: „Dym”  Marii Konopnickiej, „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Sawa” (z cyklu „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą”) Brunona Schulza, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Rozdzióbią nas kruki, wrony” Stefana Żeromskiego.
19 września 2019r. na sali konferencyjnej ZSP im. Papieża Jana Pawła II odbyło się uroczyste Narodowe Czytanie. Osobą odpowiedzialną za udział w akcji była pani Emilia Byler – nauczycielka języka polskiego. Szkoła w ramach organizacji tego przedsięwzięcia podjęła współpracę z Gminną Biblioteką Publiczną w Czerwinie, która na tę okazję przygotowała m.in. stoisko z nowościami czytelniczymi.
Na wstępie Pani Dyrektor Justyna Jabłonka przywitała wszystkich zgromadzonych gości. Uroczystość uświetnili swoją obecnością Dyrektor Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych – Pani Magdalena Pietras, Członek Zarządu Powiatu Ostrołęckiego – Pani Anna Buczyńska , Sekretarz Gminy Czerwin – Pan Tadeusz Tyszka, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Czerwinie – Pani Mariola Zalewska, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwinie – Pani Ewelina Kulesza, uczniowie klas VIII ze SP w Czerwinie wraz ze swoimi opiekunami, uczniowie i nauczyciele ZSP w Czerwinie.
Po przedstawieniu i przywitaniu gości Pani Dyrektor ZSP wygłosiła przemówienie i odczytała list prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy, w którym przybliżona została idea akcji Narodowego Czytania. Po godzinie 10.00 rozpoczęliśmy Narodowe Czytanie.
Zaproszeni goście, uczniowie i nauczyciele chętnie włączyli się w akcję Narodowego Czytania.  Jesteśmy dumni, że w tak licznym gronie mogliśmy przeżyć niezapomniane chwile głębokiego namysłu i doświadczyć radości ze wspólnego czytania. Prezydent RP w swoim liście napisał: „Piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości”. Tak też się stało. Narodowe Czytanie bez wątpienia na długo zostanie w pamięci organizatorów, jak i wszystkich uczestników. Ojczyzna może być z nas dumna.

 

 

Zespół Szkół Powiatowych
im. Papieża Jana Pawła II
w Czerwinie

ul. Piastowska 23 A
07-407 Czerwin

tel/fax : (29) 761 45 15

NIP: 759-10-24-213
REGON: 000781279

© Zespół Szkół Powiatowych
w Czerwinie 2020.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wykonanie: dobrepiksele.eu