/ Aktualności / Narodowe Czytanie w ZSP w Czerwinie
2020-09-10

Narodowe Czytanie w ZSP w Czerwinie

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Zespół Szkół Powiatowych im. Papieża Jana Pawła II w Czerwinie jak co roku włączył się w akcję Narodowego Czytania. W tym roku czytaliśmy „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Tegoroczna akcja przebiegała w innej niż dotychczas formie.

„Balladyna” J. Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat wywarł ogromny wpływ m.in. na sztukę, muzykę, malarstwo, rzeźbę, a przede wszystkim na naszych uczniów.

W tym szczególnym czasie, kiedy w naszym kraju panuje epidemia, „Narodowe Czytanie” umożliwiło naszym uczniom sprawdzenie swoich umiejętności recytatorskich przed kamerą. Młodzież nagrała czytane przez siebie fragmenty „Balladyny”. W ten sposób akcja przebiegała w bezpiecznej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Tegoroczna forma akcji Narodowego Czytania przypadła do gustu naszym uczniom. Opowieść o dwóch siostrach – tytułowej Balladynie i Alinie – była inspiracją dla naszej młodzieży. Serdecznie dziękujemy wszystkim czytającym, a w szczególności: Sylwii Dzbeńskiej (kl. II TA) oraz Oliwii Tadla (kl. II TA), które podeszły bardzo profesjonalnie do wykonania zadania. Organizatorem szkolnej akcji Narodowego Czytania była p. Emilia Byler. Podobnie jak w ubiegłym roku nasza szkoła weszła we współpracę z Gminną Biblioteką Publiczną w Czerwinie. Organizator akcji postanowił wyróżnić uczennice klasy II TA przyznając im dyplomy i nagrody. Uroczyste wręczenie podziękowań i nagród odbędzie się podczas szkolnych obchodów Odzyskania przez Polskę Niepodległości w listopadzie.

Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej – Ewelinie Kulesza – za współpracę. Podziękowania należą się także naszym uczniom za chęć wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu.