logo Zespółu Szkół Powiatowych im. Papieża Jana Pawła II w Czerwinie
/ Aktualności / Zajęcia i pokaz przygotowany przez Szwadron Toporzysko
2019-09-09

Zajęcia i pokaz przygotowany przez Szwadron Toporzysko

W dniu 6 września  młodzież z Zespołu Szkół Powiatowych w Czerwinie  uczestniczyła w zajęciach  i pokazie przygotowanym przez Szwadron Toporzysko w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego.  Obóz kawaleryjski  oraz zajęcia edukacyjne mogliśmy oglądać w Czerwinie w ramach Konnej Wyprawy śladami Pułku 3 Strzelców Konnych.  Celem wyprawy jest odtworzenie 700 kilometrowego szlaku walk Pułku 3 Strzelców Konnych z okresu Kampanii jesiennej wojny polskiej 1939 r w 80 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej .  Oddanie  hołdu poległym i zmarłym żołnierzom Pułku 3 Strzelców Konnych , upamiętnienie walki. Drugim równorzędnym celem jest edukacja społeczeństwa , zwłaszcza młodzieży na temat kampanii jesiennej 1939 r i uświetnienie lokalnych obchodów 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.  W trakcie swojego przemarszu kawalerzyści pomiędzy poszczególnymi etapami rozbili obozowisko. Jednym z miejsc trasy była gmina Czerwin. Na terenie obozowiska znajdowało się wystawa, stajnie, namioty mieszkalne oraz plac apelowy. Na wystawie znaleźć mogliśmy  duże plansze opowiadające historię kawalerii w dwudziestoleciu międzywojennym, różne rodzaje umundurowania , wyposażenie kawlaerzysty i konia, lance, szable, karabiny., specjalny namiot poświęcony konnym orkiestrom pułkowym oraz roli sygnalistów podczas działań wojskowych oraz prezentacją współczesnych żołnierzy przygotowaną przez Batalion Dowodzenia 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Zespół Szkół Powiatowych
im. Papieża Jana Pawła II
w Czerwinie

ul. Piastowska 23 A
07-407 Czerwin

tel/fax : (29) 761 45 15

NIP: 759-10-24-213
REGON: 000781279

© Zespół Szkół Powiatowych
w Czerwinie 2020.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Wykonanie: dobrepiksele.eu