/ Aktualności / Światowy Dzień Książki – inny niż zwykle!
2020-04-23

Światowy Dzień Książki – inny niż zwykle!

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

„Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020, możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. (…) Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne odczyty i wspólną wiedzę, czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności związanej z kwarantanną” – napisano w przesłaniu UNESCO na tegoroczne święto.

Obchodzone na całym świecie 23 kwietnia święto książki wywodzi się z Katalonii. Pierwszy raz zorganizowano je w 1926 r. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę.

W 1995 r. UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. W Polsce święto książki pierwszy raz zorganizowano w 2008 r.

W tym roku świętowanie przeniosło się do internetu. Epidemia koronawirusa uniemożliwiła zorganizowanie spotkań autorskich, apeli czy zaplanowanych uroczystości szkolnych.
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich nasza szkolna biblioteka z tej okazji przygotowała spis przydatnych linków do portali i stron promujących czytanie w tym trudnym czasie.

Zostań w domu – CZYTAJ!