/ Aktualności / Wycieczka szkolna – MŻW oraz spektakl „Tango” w OCK w Ostrołęce
2023-01-31

Wycieczka szkolna – MŻW oraz spektakl „Tango” w OCK w Ostrołęce

31 stycznia młodzież ZSP w Czerwinie odwiedziła Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. To pierwsze w Polsce muzeum poświęcone polskim bohaterom, którzy w latach 40. i 50. XX wieku podjęli walkę na śmierć i i życie z sowieckim okupantem i polskimi zdrajcami. Placówka mieści się w budynku więziennym z 1904 r. Przewodnik oprowadził naszą grupę po wystawie i w bardzo ciekawy sposób opowiedział nam o żołnierzach niezwyciężonych i niezłomnych, którzy stawiali opór przeciwko sowietyzacji Polski po 1945r. Dla uczniów była to żywa lekcja historii, która bez wątpienia, poruszyła serca młodzieży i opiekunów. W MŻW uczniowie mieli także możliwość skorzystania z nowoczesnej strzelnicy cyfrowej, gdzie każdy mógł spróbować swoich sił w strzelaniu do celu.

Po zwiedzaniu wystawy muzealnej i strzelaniu na strzelnicy udaliśmy się do Ostrołęckiego Centrum Kultury na spektakl „Tango”. Ta słynna sztuka Sławomira Mrożka znakomicie wydobywa wciąż aktualne sensy utworu utrzymanego w charakterystycznej dla autora konwencji groteski. Tango” opowiada o świecie naznaczonym piętnem rozkładu wszelkich wartości. Bunt przeciwko rozpadowi norm, utopijne dążenie do uporządkowania rzeczywistości – kończą się klęską, co stanowi o gorzkiej wymowie tego arcydzieła polskiej literatury i polskiego teatru.

Szkolna wycieczka była dniem pełnym wrażeń, który na długo zostanie w pamięci naszej młodzieży.